Przejdź do menu Przejdź do treści

O projekcie

KAZ_LAB to cykl audiowizualnych wydarzeń i działań artystyczno-badawczych poświęconych krakowskiej dzielnicy Kazimierz – miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym. Poprzez nowe media, sztukę wideo, animację i działania site-specific opowiadamy o przeszłości, współczesności i tożsamości tej niezwykłej przestrzeni miejskiej.
Projekt został zainicjowany przez Małgorzatę Łuczynę i Jacka Złoczowskiego w ramach kolektywu Memorymorph i realizowany jest we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

 

KAZ_LAB to interdyscyplinarny projekt łączący sztukę i badania naukowe.

Co nas interesuje:

Badanie kulturotwórczej roli miejsca – jak historia, pamięć i doświadczenie przestrzeni wpływają na lokalne społeczności;

Analiza roli sztuki jako narzędzia badawczego – umożliwiającego tworzenie wizualnych, dźwiękowych i przestrzennych reprezentacji zamieszkiwania i współtworzenia miejsca;

Tworzenie artystycznych interpretacji Kazimierza – z wykorzystaniem takich form jak film dokumentalny, video art, animacja, instalacje site-specific, działania performatywne i partycypacyjne.

Celem projektu jest tworzenie kolekcji autorskich prac dedykowanych dzielnicy Kazimierz oraz rozwijane w czasie wizualne archiwum tego miejsca – artystyczna dokumentacja tej dzielnicy widzianej przez pryzmat osobistych narracji, pamięci i eksperymentów formalnych.

 

KAZ_LAB 2025 | PROGRAM WYDARZENIA

czwartek, 26 czerwca 2025

godz. 21:00-22:00 video mapping na fasadzie klubu HEVRE | ul. Beera Meiselsa 18

godz. 22:00-24:00 koncert + afterparty | HEVRE ul. Beera Meiselsa 18, 1 piętro

Wstęp wolny

 

Koncepcja wydarzenia i organizacja:

Małgorzata Łuczyna & Jacek Złoczowski działając jako Kolektyw Memorymorph koncentrują się na interdyscyplinarnym podejściu, które łączy sztukę i naukę. Ich głównym celem jest badanie miejskich krajobrazów, architektury i dynamiki przestrzeni publicznych.

 

Współpraca kuratorska:

Justyna Łabądź historyczka sztuki, polonistka, doktora nauk humanistycznych. Autorka książek i tekstów popularyzujących sztukę, kuratorka wystaw i projektów artystycznych, m.in. projektu „oBBraz miasta” dotyczącego murali w Bielsku-Białej (2014 – do dziś). Specjalizuje się w nowomedialnych, immersyjnych formach artystycznych, co znalazło wyraz w jej rozprawie doktorskiej „Video mapping. Nowa forma praktyk audiowizualnych”, kuratorowanych wystawach oraz instalacjach nowomedialnych.

 

 

Organizacja i finansowanie:

Wydział Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Ośrodek Form Filmowych

Współpraca:

Festiwal Kultury Żydowskiej
Hevre
Musicinfo
Optoma